Brąz B101 - definicja, skład chemiczny i właściwości techniczne
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Brąz B101 stanowi rodzaj stopu cynowo-fosforowego, charakteryzującego się wyjątkowym zestawem parametrów technicznych. W odróżnieniu od brązów cynowych czystych (takich jak CuSn12) oraz brązów cynowo-ołowiowych, stop ten wyróżnia się dodatkiem fosforu, który wpływa istotnie na jego zachowanie w warunkach korozyjnych. Definicja brązu jako grupy stopów miedzi z dodatkiem cyny, aluminium, krzemu lub berylu umożliwia klasyfikację B101 jako rozwiązanie innowacyjne dla przemysłu maszynowego, gdzie połączenie wytrzymałości i odporności na korozję ma decydujące znaczenie.
| Pierwiastek | Symbol | Zawartość [%] |
|---|---|---|
| Miedź | Cu | 90,00 |
| Cyna | Sn | 11,00 |
| Cynk | Zn | 0,30 |
| Ołów | Pb | 0,20 |
| Aluminium | Al | 0,02 |
| Żelazo | Fe | 0,20 |
| Mangan | Mn | 0,20 |
| Nikiel | Ni | 0,50 |
| Krzem | Si | 0,02 |
| Fosfor | P | 1,00 |
| Reszta (maks.) | - | 0,50 |
Skład chemiczny B101 charakteryzuje się wysoką zawartością miedzi na poziomie 90%, przy czym cyna stanowi 11%. Istotnym elementem tej formuły jest fosfor w ilości 1,00%, który występuje w znacznie wyższej zawartości niż w typowych brązach cynowych. Ten dodatek decyduje o poprawie właściwości technicznych, w tym o podwyższonej odporności na ścieranie oraz lepszej stabilności w warunkach korozyjnych.
Właściwości techniczne brązu B101 czynią go idealnym materiałem do zastosowań w przemyśle maszynowym. Istotną cechą stopu jest jego wysoka odporność na korozję, uzyskiwana dzięki obecności fosforu, co czyni go przydatnym dla części narażonych na wilgoć. Dodatkowo, dzięki fosforowi, ten materiał wykazuje znaczącą poprawę odporności na ścieranie w porównaniu do standardowych stopów cynowych. Właściwości samosmarujące B101 zwiększają jego trwałość w trudnych warunkach pracy, co przekłada się na dłuższą żywotność elementów.
Praktycznym przeznaczeniem brązu B101 są łożyska szybkoobrotowe oraz tuleje ślizgowe w silnie obciążonych maszynach. Specyfika tych komponentów wymaga nie tylko wytrzymałości mechanicznej, ale także odporności na korozję, co jest realizowane dzięki specjalnemu sposobowi stopowania. Fosfor zwiększa odporność B101, a jednocześnie wpływa na poprawę właściwości ściernych, co szczególnie istotne jest dla łożysk pracujących bez smarowania.
| Źródło cen | Minimalna cena [zł/kg] | Maksymalna cena [zł/kg] | Średnia cena [zł/kg] |
|---|---|---|---|
| Skup FEMONI | 24 | 28 | 26 |
| Hurtownicy producenci | 38 | 45 | 41,5 |
Ceny brązu B101 w 2026 r. wykazują wyraźną dywersyfikację w zależności od źródła pochodzenia. Skup FEMONI płaci średnio 26 zł/kg za materiał, natomiast hurtowi producenci oferują go w przedziale 38-45 zł/kg ze średnią 41,5 zł/kg. Ta różnica wynika z różnicy w pobieraniu surowca - skupy opłacają za złom, podczas gdy producenci inwestują w czysty materiał i procesy produkcyjne o wyższej jakości.
Przy zakupie dużych ilości brązu B101 warto rozważyć negocjacje hurtowe. Przy zamówieniach powyżej 5 ton różnica w cenie może wynieść nawet 20 zł/kg, co stanowi istotny czynnik kosztowy dla przedsiębiorstw przemysłowych. Dodatkowo, przed podjęciem decyzji o zakupie warto zweryfikować aktualny kurs LME, ponieważ ceny brązu na giełdzie wpływają bezpośrednio na ostateczną cenę gotowego materiału.
Zastosowanie brązu B101 w przemyśle - dlaczego warto go wybrać
Brąz B101 to stalowy stop brązu cynowo-fosforowy o wysokiej odporności na korozję i ścieranie. Dodatek fosforu (1,0%) zapewniający izolacyjność i trwałość w łożyskach szybkoobrotowych stanowi jego istotną zaletę. Zastosowanie brązu B101 opiera się na wytrzymałości mechaniczno-materiałowej, co czyni go idealnym dla części narażonych na ścieranie w warunkach wysokich obciążeń i temperatur.
W porównaniu z mosiądzem (CuZn30) różnice techniczne są decydujące. Mosiądz w trudnych warunkach przy obciążeniach powyżej 100 MPa wykazuje gorszą odporność na zużycie, co skutkuje skróconą żywotnością. Brąz a mosiądz w aplikacjach przemysłowych rozróżnia się przez zdolność do pracy przy 10 000+ obr./min dzięki niższym drganiom i lepszej stabilności wymiarowej.
Szczegółowa analiza zastosowań w łożyskach i maszynach
Trzy konkretne zastosowania B101 w przemyśle wymagają wysokiej wytrzymałości: wałki z brązu B101 w łożyskach kulkowych pracujących przy 15 000 obr./min, tuleje w zaworach hydraulicznych z dużym naciskiem (do 80 bar), oraz elementy w silnikach spalinowych narażone na korozję chemiczną. Dostępne formy obejmują: wałki, tuleje, odlewy, pręty, płaskowniki, blachy - co czyni materiał uniwersalnym dla różnorodnych konstrukcji.
| Wymiar [mm] | Waga [kg] |
|---|---|
| 20 | 2,8 |
| 25 | 4,3 |
| 30 | 6,2 |
| 32 | 7,1 |
| 35 | 8,5 |
| 40 | 11,0 |
| 45 | 14,0 |
| 50 | 17,3 |
| 55 | 20,9 |
| 60 | 24,9 |
| 63 | 27,45 |
| 65 | 29,2 |
| 70 | 33,9 |
| 75 | 38,9 |
| 80 | 44,2 |
| 85 | 50,0 |
| 90 | 56,0 |
| 95 | 62,4 |
| 100 | 69,1 |
| 110 | 83,6 |
| 120 | 99,5 |
| 130 | 116,8 |
| 140 | 135,5 |
| 150 | 155,5 |
| 160 | 176,9 |
| 170 | 199,75 |
| 180 | 224,0 |
| 190 | 249,5 |
| 200 | 276,45 |
Porównanie cen B101 - rynek hurtowy vs skup
Analiza ekonomiczna brązu B101 ujawnia istotne różnice pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Cena skupu FEMONI waha się 24-28 zł/kg, natomiast hurtowe ceny producenta to 38-45 zł/kg. Marża detaliczna wynosi 14-17 zł/kg, co odpowiada 36-45% procentowej różnicy. Zamówienia hurtowe powyżej 500 kg umożliwiają negocjację ceny w dół o 5-8%, co stanowi istotny czynnik decydujący przy większych zamówieniach.
| Gatunek | Skup [zł/kg] | Hurt [zł/kg] | Różnica [zł/kg] |
|---|---|---|---|
| B101 (cynowo-fosforowy) | 24-28 | 38-45 | 14-17 |
| Brąz aluminiowy CuAl10Ni5Fe4 | 18-22 | 42-50 | 24-28 |
| Brąz berylowy CuBe2 | 16-19 | 90-110 | 74-91 |
W porównaniu z brązem aluminiowym, którego cena w skupie wynosi 18-22 zł/kg, a u producenta 42-50 zł/kg, B101 oferuje lepszą relację koszt-efektywność dzięki niższej różnicy cen. Aktualny kurs LME na miedź wpływa na wahania cen o 2-4% miesięcznie, co warto spojrzeć przy długoterminowych planach zakupowych.
Techniczne zalety B101 w praktyce inżynierskiej
Brąz B101 łączy w sobie cechy samosmaru dzięki fosforowi, wysoką wytrzymałość na ściskanie (do 250 MPa) oraz doskonałą izolacyjność elektryczną (rezystywność > 10^8 Ω·cm). W porównaniu z aluminium (twardość 40 HB vs 90 HB w B101) oraz mosiądzem (twardość 60 HB), materiał ten oferuje 2,5-krotną wytrzymałość przy zachowaniu łatwości obróbki. Twardość 90 HB pozwala na frezowanie bez hartowania, co czyni go materiałem wyboru dla inżynierów projektujących trwałe rozwiązania w przemyśle maszynowym.
W efekcie, brąz techniczny B101 stanowi fundamentalny element w nowoczesnej przemysłowej inżynierii, gdzie parametry techniczne muszą być zweryfikowane w warunkach rzeczywistych eksploatacji.
Parametry techniczne - wymiary, waga i dostępne formy brązu B101
Wymiary prętów mm oraz ich waga kg m stanowią istotne parametry przy planowaniu zakupów brązu B101. Precyzyjne dopasowanie rozmiarów do wymagań projektowych pozwala uniknąć niepotrzebnych strat materiałowych i kosztowych powtórzeń zamówień.
| Wymiary prętów [mm] | Waga [kg] |
|---|---|
| 20 | 2.8 |
| 25 | 4.3 |
| 30 | 6.2 |
| 32 | 7.1 |
| 35 | 8.5 |
| 40 | 11.0 |
| 45 | 14.0 |
| 50 | 17.3 |
| 55 | 20.9 |
| 60 | 24.9 |
| 63 | 27.45 |
| 65 | 29.2 |
| 70 | 33.9 |
| 75 | 38.9 |
| 80 | 44.2 |
| 85 | 50.0 |
| 90 | 56.0 |
| 95 | 62.4 |
| 100 | 69.1 |
| 110 | 83.6 |
| 120 | 99.5 |
| 130 | 116.8 |
| 140 | 135.5 |
| 150 | 155.5 |
| 160 | 176.9 |
| 170 | 199.75 |
| 180 | 224.0 |
| 190 | 249.5 |
| 200 | 276.45 |
Dostępne formy brązu technicznego obejmują pięć rodzajów wyrobów, które można zamówić bezpośrednio u producenta. Pręty o wadze 2.8 kg dla wymiaru 20 mm są szczególnie cenione w aplikacjach wymagających precyzji. Waga prętów B101 rozpoczyna się od 2.8 kg dla wymiaru 20 mm i kończy na 276.45 kg dla 200 mm, co umożliwia dobranie odpowiedniej masy do konkretnego zastosowania.
- Wałki - przeznaczone do łożysk i tulei ślizgowych
- Tuleje - idealne do osłonowania łożysk i redukcji tarcia
- Odlewy - dedykowane do niestandardowych części maszynowych
- Płaskowniki - stosowane w aplikacjach przekaźnikowych i podkładkowych
- Blachy odlewane pod określony wymiar - zapewniają precyzyjne dopasowanie do projektu
Przy wyborze brązu technicznego dostępne formy zapewniają elastyczność przy projektowaniu części maszynowych. W praktyce oznacza to możliwość zamówienia gotowego wyrobu zamiast samych surowców, co skraca czas realizacji i redukuje koszty obróbki. Każda forma opisana jest w jednej linii z podkreśleniem jej praktycznej funkcji w przemyśle.
| Składnik | Zawartość [%] |
|---|---|
| Miedź (Cu) | 9.0 |
| Cyna (Sn) | 11.0 |
| Cynk (Zn) | 0.3 |
| Ołów (Pb) | 0.2 |
| Aluminium (Al) | 0.02 |
| Żelazo (Fe) | 0.2 |
| Mangan (Mn) | 0.2 |
| Nikiel (Ni) | 0.5 |
| Krzem (Si) | 0.02 |
| Fosfor (P) | 1.0 |
| Reszta (max) | 0.5 |
Skład chemiczny B101 zawiera 9% miedzi, 11% cyny i 1% fosforu, co definiuje brąz B101 jako brąz cynowo-fosforowy. Taki skład zapewnia wysoką odporność na korozję i ścieranie, istotne cechy dla długowieczności elementów w warunkach eksploatacyjnych. Cena skupu-B101-24-28 zł/kg wskazuje na stabilny rynek wtórny tego materiału.
Ceny brązu B101 - skup, hurt, cena za kilogram
Cena brązu 2026 dla B101 różni się znacząco w zależności od kanału zakupu. W skupie FEMONI płaci się za kilogram 24-28 zł, natomiast u producenta cena wzrasta do 38-45 zł/kg. Średnia różnica pomiędzy tymi widełkami wynosi 15 zł za kilogram, co w przeliczeniu daje 37% oszczędności przy zakupie hurtowym bezpośrednio u producenta.
Rozpoznanie rynku wskazuje, że skup brązu FEMONI działa jako pośrednik między odlewniami a przetwórcami, oferując szybką wymianę surowca na gotówkę. W przeciwieństwie do tego, producenci detaliczni zapewniają wykończenie mechaniczne jako element swojej oferty, co podnosi cenę produktu. Stop cynowo-fosforowy B101 charakteryzuje się specyficzną strukturą, dzięki czemu jego wartość rynkowa podlega większej zmienności w zależności od sposobu nabycia.
| Źródło | Cena [zł/kg] | Oszczędność [%] |
|---|---|---|
| Skup FEMONI | 26 | 37 |
| Producent | 41 | 0 |
| Różnica | -15 | - |
Na wycenę brązu B101 wpływają trzy czynniki fundamentalne. Zmienna pierwsza to zawartość cyny, która w przedziale 9-11% decyduje o jakości stopu. Druga pozycja dotyczy formy - pręt lub tuleja - a ich różnice wpływają na koszty przetworzenia. Trzeci czynnik to wielkość zamówienia, przy której przy zamówieniu powyżej 500 kg cena spada do 38 zł/kg. Dodatkowo samosmarujące właściwości materiału mogą podnieść jego wartość na rynku przemysłowym.
W praktyce oznacza to, że przy zamówieniu jednej tony (1000 kg) różnica cenowa wynosi 15 000 zł. Taka kwota może znacząco obniżyć koszty produkcji dla przedsiębiorcy decydującego się na zakup bezpośrednio u producenta. Sam fakt dostępu do cięcia na wymiar stanowi dodatkową korzyść wartościową, której nie zapewnia skup. Obróbka wibracyjna, stosowana przy produkcji u dostawcy, jest jednym z powodów wyższej ceny, ale jednocześnie gwarantuje lepszą jakość końcowego produktu.
Analiza pokazuje, że cena B101 różni się w zależności od kanału transakcji. Firmy FEMONI, które skupiają brąz od ponad dekady, współpracują z największymi odlewniami w Polsce i mogą zaoferować konkurencyjne warunki dla małych odbiorców. Dla inwestorów i dużych przedsiębiorstw bezpośredni zakup u producenta jest bardziej opłacalny, szczególnie gdy zamierza się uzyskać dodatkowe usługi, takie jak cięcie na wymiar.
Błędy przy zakupie i skupie brązu - co nie udaje się najczęściej
Błędy przy zakupie brązu B101 najczęściej wynikają z niewiedzy o różnicach pomiędzy ceną skupu a wartością rynkową. Kiedy skup złomu brązu oferuje 24-28 zł/kg, a hurtowa cena producenta wynosi 38-45 zł/kg, istotna rozbieżność może generować straty przy większych zamówieniach. Przykładowa kalkulacja pokazuje, że przy cenie hurtowej 40 zł/kg a sprzedaży za 26 zł/kg marża wynosi 35%. Dlatego istotne jest porównanie ofert - skup FEMONI - kupuje - taniej niż hurt, ale nadal warto rozważyć bezpośredni zakup u producenta.
Skup złomu brązu FEMONI działa na rynku hurtowym i detalicznym, współpracując z największymi odlewniami w Polsce. Jednakże przy cenie 26 zł/kg skup oferuje znacznie niższą wartość niż rynkowa 40 zł/kg. Cena skupu - jest niższa - niż cena hurtowa, co oznacza, że przy zakupie dużych ilości warto rozważyć bezpośredni kontakt z producentem. Istotne jest także zwrócenie uwagi na certyfikat jakości - szczególnie przy zastosowaniach technicznych wymagających precyzji.
Mycie gatunków to częsty błąd przy zakupie - rozróżnienie prawdziwego B101 cynowo-fosforowego wymaga znajomości składu chemicznego. B101 - zawiera - 1% fosforu, co stanowi jego istotną cechę techniczną. Szczegółowy skład B101 to: miedź 9,0%, cyny 11,0%, cynk 0,3%, fosfor 1,0%, reszta max 0,5%. Trzy cechy wykazujące autentyczność to: zawartość fosforu 0,5-1%, odporność na ścieranie oraz właściwości samosmarujące. Nieprawidłowe oznaczenie gatunku może skutkować otrzymaniem niższej jakości materiału.
Ocena korozji to kolejny fundament prawidłowej wyceny. Przy zakupie brązu B101 należy sprawdzić stan powierzchni - rdzewienie oznacza utratę wartości. Tabela 1. Wymiary prętów a waga [kg] pokazuje zależność wymiarów od wagi: 20mm=2,8kg, 25mm=4,3kg, 30mm=6,2kg, 32mm=7,1kg, 35mm=8,5kg. Pręt 40mm - waży - 11,0 kg, co stanowi istotne dane przy ocenie ilościowej. Ukryte uszkodzenia wewnętrzne mogą nie być widoczne gołym okiem, dlatego warto przyjrzeć się dokładniej każdemu elementowi.
| Wymiar [mm] | Waga [kg] |
|---|---|
| 20 | 2,8 |
| 25 | 4,3 |
| 30 | 6,2 |
| 32 | 7,1 |
| 35 | 8,5 |
- Sprawdź gatunek - czy to B101 cynowo-fosforowy
- Zweryfikuj skład chemiczny - min. 0,5% P
- Ocenić stan korozji - brak rdzewienia
- Porównać ceny - skup 24-28 zł/kg vs hurt 38-45 zł/kg
- Zapytać o formę - pręty, wałki, tuleje
- Ustalić możliwość cięcia na wymiar
- Poprosić o gwarancję jakości
Każdy z siedmiu punktów checklisty stanowi istotną część procesu decydującego o wartości zakupu. Weryfikacja gatunku chroni przed pomyłkami, a znajomość minimalnej zawartości fosforu 0,5% pozwala odróżnić autentyczny materiał. Ocena stanu korozji wymaga dokładnego spojrzenia, szczególnie na łączenia i końcówki prętów. Porównanie cen pomiędzy różnymi kanałami sprzedaży umożliwia podjęcie decyzji o najkorzystniejszej formie zakupu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o brąz B101
Rozpoznanie autentycznego brązu B101 wymaga sprawdzenia kilku istotnych cech, a także weryfikacji jego składu chemicznego zgodnie z normą PN-EN 573-3.
Jak rozpoznać prawdziwy B101?
Autentyczny brąz B101 charakteryzuje się określonym składem pierwiastków B101, w którym zawartość miedzi wynosi 9,0%, cyny 11,0%, a fosforu 1,0%, pozostałe pierwiastki łącznie nie przekraczają 0,5%. Sprawdź także oznaczenia na powierzchni oraz certyfikat zgodności z normą PN-EN 573-3 dotyczącą gatunków stopów miedzi.
Jakie są różnice między B101 a innymi brązami?
Brąz B101 wyróżnia się pod względem wyższej zawartości cyny i dodatku fosforu, co znacząco poprawia jego parametry techniczne w porównaniu do CuSn12 czy CuAl10Ni5Fe4.
| Gatunek | Cyna [%] | Fosfor [%] | Odporność na korozję | Odporność na ścieranie | Zastosowanie w łożyskach |
|---|---|---|---|---|---|
| B101 (brąz cynowo-fosforowy) | 11,0 | 1,0 | Wysoka | Bardzo wysoka dzięki fosforowi | Idealny |
| CuSn12 (brąz cynowy) | do 12 | brak | Średnia | Średnia | Stosowany |
| CuAl10Ni5Fe4 (brąz aluminiowy) | brak | brak | Bardzo wysoka | Wysoka | Rzadko |
Czy można spawać brąz?
Spawanie brązu B101 wykonuje się metodą TIG przy prądzie 150-200 A oraz temperaturze 900-1000°C, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z 2023 r. w sprawie wymagań spawalniczych dla stopów miedzi oraz normą ISO 15614-8. Spawanie brązu B101 wymaga zachowania odstępu 2-3 mm między spoiną a elementem gruntującym.
Jakie są minimalne zamówienia hurtowe?
Minimalne zamówienie hurtowe brązu B101 wynosi 500 kilogramów, a dostępne formy obejmują wałki, tuleje, pręty o średnicy 20-200 mm, płaskowniki i blachy. Przy zamówieniu powyżej 1000 kg obowiązuje rabat 5% zgodnie z warunkami handlowymi.
- Wymiary prętów: 20-200 mm średnicy
- Minimalne zamówienie: 500 kg
- Formy: wałki, tuleje, pręty, płaskowniki, blachy
- Rabat 5% przy zamówieniu powyżej 1000 kg
Czy warto kupować B101 w skupie czy bezpośrednio u producenta?
Skup FEMONI płaci za brąz B101 24-28 zł/kg, a hurtowi producenci sprzedają go za 38-45 zł/kg, co daje marżę sprzedaży w wysokości 45-55%. Zalety zakupu u producenta to gwarancja jakości, możliwość cięcia na wymiar oraz terminy dostawy 3-5 dni roboczych. Dla oszczędności można zamówić bezpośrednio pod adresem shopGold.
Redakcja Super Spawacz · wszystkie artykuły