Spawanie gazowe, palnikiem gazowym
Jedną z metod spawania, obok spawania TIG-iem i MMA, którą wykorzystuję w swojej pracy, jest spawanie gazowe, określane mianem autogenicznego. Metoda ta jest znana od XIX wieku i nadal wykorzystywana ze względu na praktyczne zastosowanie, choć stopniowo zanika z powodu pojawienia się innych, lepszych metod spawalniczych.
Na czym polega spawanie gazowe?
Spawanie gazowe, nazywane również spawaniem palnikiem gazowym, to metoda łączenia metali, która polega na stapianiu brzegów metali za pomocą nagrzanego płomienia gazowego powstającego ze spalania gazu palnego w atmosferze dostarczanego acetylenu i tlenu. Acetylen to gaz, który charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, nie posiada żadnej barwy ani nie wykazuje właściwości trujących. Ma za to dużą gęstość mocy, dzięki czemu ulega szybkiego spalaniu, dlatego jest wykorzystywany do spawania tą metodą.
Wady i zalety spawania palnikiem gazowym
Spawanie gazowe ma swoje mocne i słabe strony. Zaletą tej metody spawania jest przede wszystkim wysoka wydajność oraz szybkość. Spawanie palnikiem gazowym pozwala łączyć metale o dużej grubości w krótkim czasie. Technika ta też jest stosunkowa prosta do przeprowadzenia i nie wymaga posiadania skomplikowanej aparatury.
Jeżeli chodzi o wady, to przede wszystkim należy wskazać znaczne koszty gazów eksploatacyjnych oraz mało estetyczny wygląd spoin. Spawanie gazowe umożliwia jedynie spawanie stali o niższych zawartościach węgla. Przy tej metodzie znacznie utrudnione jest spawanie aluminium i stali odpornych na korozję.
Spawanie gazowe na terenie Skawiny i Krakowa
Spawanie palnikiem gazowym – zastosowanie
Spawanie gazowe najczęściej wykorzystywane jest przy pracach naprawczych oraz remontowych. Stosuje się je przy spawaniu cienkich rur w instalacjach gazowych, wodnych czy CO, a także do spawania kaloryferów. Metoda ta dobrze spisuje się w warunkach terenowych, ponieważ nie wymaga żadnego zasilania i tym samym nie ma ograniczenia przewodami.
Spawanie gazowe 311 – do jakich materiałów jest wykorzystywane?

Porada spawacza
Spawanie gazowe 311 dedykowane jest głównie do spawania stali niskostopowych, niskowęglowych, żeliwa. Nie wskazane jest spawanie palnikiem gazowym stali wysokostopowych, aluminium oraz miedzi, ze względu na słabszą wytrzymałość spoin. Spawanie tych materiałów jest jednak możliwe po zastosowaniu odpowiednich topników pomagających w usuwaniu utrudniających spawanie warstw tlenków – Arkadiusz Wojtaszek
Alternatywą dla spawania gazowego jest metoda TIG, czyli spawanie za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. W zależności od zastosowanego materiału dobiera się najlepszy sposób spawania.
Jak przebiega spawanie gazowe?
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do spawania gazowego jest dokładne oczyszczenie materiału spawanego ze wszelkich zanieczyszczeń. Przed rozpoczęciem spawania należy także upewnić się o szczelności wszelkich złączy. Następnym etapem jest odkręcenie butli z gazami i ustawienie odpowiedniego ciśnienia roboczego. Przed rozpoczęciem pracy zawsze pierw odkręca się zawór tlenu, a dopiero po nim zawór acetylenu i w następnej kolejności zapala palnik. Płomień reguluje się zaworem tlenowym aż do uzyskania satysfakcjonującego typu płomienia. Po ustawieniu rodzaju płomienia można przystąpić do spawania zgodnie z jedną z dwóch metod spawania. Rozróżnia się spawanie w prawo, gdzie palnik prowadzi się od ręki lewej ku prawej oraz spawanie w lewo – tutaj palnik prowadzi się od strony prawej do lewej.
Gdzie świadczę usługi spawania gazowego?
Usługi spawalnicze wykonuję w swoim warsztacie zlokalizowanym na terenie Skawiny, ale oferuję także spawanie z dojazdem do klienta (spawanie na terenie firmy lub posesji). Dojeżdżam do klientów z Małopolski w obrębie 300 km od Krakowa (Myślenice, Tarnów, Wieliczka, Katowice). Podejmuję się spawania stali nierdzewnej, czarnej, kwasoodpornej, kotłowej, żeliwa, aluminium. Wykonuję spawanie i prefabrykację rur oraz rurociągów, również tych ciśnieniowych. U mnie zakupić można także wyroby ze stali nierdzewnej, takie jak donice, skarbonki, stelaże.
Wyślij zapytanie o usługi spawania
Potrzebujesz niestandardowej wyceny? Masz nietypową usługę do wykonania? A możesz szukasz produktów ze stali nierdzewnej na zamówienie? Zapraszam do zadania pytań!
Wypełnij formularz
Dlaczego warto napisać?
odpowiadam najszybciej jak mogę (nawet w 24h)
spawanie TIG, MMA (elektroda), CO
spawanie stali, żeliwa i aluminium
elastyczne podejście
10 lat doświadczenia
uprawnienia UDT, TÜV
uprawnienia odbiorowe
możliwość dojazdu do 300 km
lubię swoją pracę
Zachęcam do wysyłania zapytań

Arkadiusz Wojtaszek
Spawacz, którego szukasz